Dni Kukurydzy i Soi w Krzyżewie

         3 września uczniowie ZSR w Krzyżewie mieli okazję poznać wiedzę o uprawie kukurydzy i soi bezpośrednio od naukowców zajmujących się tym tematem oraz praktycznie porównać jakość i plonowanie. Swoje doświadczenia i wyniki badań przedstawili: dyrektor SDOO w Krzyżewie, dr inż. Bronisław Puczel, dr inż. Roman Warzecha z IHAR Radzików oraz dr inż. Dariusz Minakowski.

      Zamiast tradycyjnych lekcji, najpierw pierwszoklasiści uczestniczyli w wykładach na temat uprawy i wartości konkretnych odmian kukurydzy i soi, by następnie obejrzeć je w czasie zwiedzania poletek doświadczalnych prowadzonych przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Krzyżewie. Mogli bezpośrednio dostrzec wśród odmian różnice we wzroście, dojrzałości, jakości ziarna i odporności na patogeny.

      Zainteresowaniem cieszył się także sprzęt rolniczy wystawiony na szkolnym placu oraz pokaz zastosowania roztworu saletrzano-mocznikowego (RSM), który przygotowała firma Trans-Rol we współpracy z Grupą Azoty.

       Już nie pierwszy raz współpraca szkoły i SDOO w Krzyżewie stanowi rozwiązanie przy organizacji Dni Kukurydzy i Soi i ułatwia uczniom nabywanie fachowej wiedzy nie z książki, a poprzez kontakt ze  środowiskiem naukowym i w praktycznej formie na polach doświadczalnych.