OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA RATUJE SZKOŁĘ

Krzyżewska straż ogniowa 1933 r.

         Zadymione pomieszczenia, strażacy w akcji i po kilku minutach wynoszone ofiary ze szkoły… Tak przebiegało pierwsze zadanie w wykonaniu wyznaczonych sekcji strażackich na ćwiczeniach zorganizowanych na terenie ZSR w Krzyżewie .

       17 sekcji Ochotniczej Straży Pożarnej z miejscowości położonych w trzech sąsiadujących powiatach w niedzielne przedpołudnie 14 kwietnia 2019 r stawiło się na apelu, by przećwiczyć działania mogące zdarzyć się w prawdziwej strażackiej pracy.

      Akcja promocyjna „Pokazy oraz samodoskonalenie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – Strażacy dla Szkoły Rolniczej w Krzyżewie” zgromadziła nie tylko uczestników, ale i widzów z Krzyżewa i okolic, którzy z zainteresowaniem obserwowali strażackie zmagania. Wielu z ćwiczących to absolwenci naszej szkoły lub potomkowie tych, którzy zostali utrwaleni na historycznym zdjęciu znajdującym się w archiwum – wzbudzało ono zrozumiałe zainteresowanie osób zwiedzających tego dnia szkołę. Podobnie jak stroje i sprzęt zaprezentowany przez OSP Kulesze Kościelne – nieco z minionej epoki, o czym opowiedział wójt gminy, Stefan Grodzki

      Nawiązując do historii Szkoły Rolniczej, w której w latach międzywojennych działał szkolny oddział straży pożarnej, obecni ochotnicy nie szczędzili wysiłku, by jak najlepiej zaprezentować swoje umiejętności. Wykazali się przy gaszeniu pożaru w szkole, ratowaniu ludzi z zadymionych pomieszczeń (szkoła i kotłownia), uwalnianiu ofiar z samochodu przygniecionego drzewem i uwięzionych w pojazdach w czołowym zderzeniu, by w ostatnim ćwiczeniu efektownie ugasić płonący samochód. Wykonanie zadań wymagało współpracy drużyn strażackich, co najlepiej było widoczne przy gaszeniu wraku samochodu, gdzie wodę na plac sąsiadujący ze szkołą trzeba było dostarczyć z oddalonej rzeki Awissy.

      Cel, jaki postawili przed sobą organizatorzy ćwiczeń: OSP w Sokołach przy współpracy z KP PSP w Białystoku, Wysokiem Mazowieckiem i Zambrowie, to ćwiczenie koordynacji i doskonalenie umiejętności działań łączonych zastępów przy wypadkach i tragicznych zdarzeniach.

       Piękna pogoda i dobra atmosfera współpracy sprzyjały zmaganiom, które zakończyły się wręczeniem dyplomów i wspólnym ogniskiem. Nie zabrakło także strażackiego bigosu.

W strażackich manewrach udział wzięły zastępy z następujących miejscowości:

POWIAT BIAŁYSTOK

 1. Zawady
 2. Jeżewo Stare
 3. Łapy
 4. Poświętne

POWIAT WYSOKOMAZOWIECKI

 1. Kobylin Borzymy
 2. Pszczółczyn
 3. Jeńki
 4. Ruś Stara
 5. Bruszewo
 6. Kulesze Kościelne
 7. Nowe Piekuty
 8. Wyszonki Kościelne
 9. Sokoły
 10. Jednostka Ratowniczo Gaśnicza PSP w Wysokiem Mazowieckiem

POWIAT ZAMBRÓW

 1. Rutki Kossaki
 2. Kołaki Kościelne
 3. Krusze Łubnice

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *