OPOWIEŚCI ZNAD GRANICY…

12 grudnia gościliśmy w szkole funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Poza podstawową wiedzą o warunkach pracy, niezwykle interesujące były historie dotyczące zatrzymań przemytników, wzbogacone o prezentację metod ukrywania towarów i ludzi. Dowiedzieliśmy się również, jakie uprawnienia posiada Straż Graniczna i gdzie może dokonywać zatrzymania (nie tylko na granicy); czym jest „zielona granica”, jak zmieniły się warunki pracy po wejściu Polski do Unii Europejskiej i jak wygląda dokładne przeszukanie np. TIR-a. Zdobyliśmy  też ważną wiedzę, czego nie należy wwozić albo wywozić z kraju, żeby nie mieć kłopotów.

Spotkanie było bardzo ciekawe, zwłaszcza dla osób, które chciałyby w przyszłości pracować w takiej służbie.

Czego mogliśmy życzyć naszym gościom? Pogody ducha, szczęścia, zdrowia, bezpiecznej służby, sprzyjającej pogody i jak najmniej kłopotów z osobami przekraczającymi granice Polski.