PIKNIK ROLNICZY W KRZYŻEWIE

          W niedzielę 9 sierpnia 2020 roku na terenie naszej szkoły wiele osób uczestniczyło w pierwszym Pikniku Rolniczym. Choć do ostatniego momentu następowały zmiany w programie, udało się zorganizować chwilę wiedzy i zabawy dla starszych i młodszych osób zainteresowanych wsią, zarówno jej rozwojem, jak i tradycją.

Zaproszonych gości powitali: dyrektor ZSR w Krzyżewie Joanna Krawczuk oraz dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie Bronisław Puczel. Jak podkreślono, impreza miała na celu przybliżyć młodzieży tradycje rolnicze i pokazać kierunki rozwoju, a wielu przybyłym przypomnieć doświadczenia pracy na roli w latach dzieciństwa i młodości.

Do organizacji pikniku niebagatelny wkład wniósł Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, reprezentowany przez Wicemarszałka Stanisława Derehajło. W swoim wystąpieniu przypomniał postać założycielki szkoły rolniczej w Krzyżewie i podkreślił rolę kształcenia rolniczego: „Jestem zafascynowany postacią założycielki tej szkoły Stefanii Karpowicz, która była symbolem nowoczesnego rolnictwa. Mam nadzieję, że dzięki naszej współpracy szkoła ta nadal będzie kształcić w sposób nowoczesny, bo to jest podstawą współczesnego rolnictwa”.

Wicestarosta Wysokomazowiecki Waldemar Kikolski odniósł się do inicjatywy zorganizowania pikniku wyrażając nadzieję przekształcenia tego wydarzenia w imprezę cykliczną.

W pikniku wzięli udział także: prof. dr hab. Bożena Łozowicka z Instytutu Ochrony Roślin oraz Wojewódzki Inspektor Andrzej Stanisław Zaman reprezentujący Wojewódzką Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku, który wręczył dyrektor szkoły pamiątkową kartę i znaczek wydane przez Pocztę Polską z okazji Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin.

Krzyżewo postanowili odwiedzić również: dr hab. Andrzej Borusiewicz, prof. Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży; Andrzej Babul, dyr. Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Białymstoku, oraz z-ca dyr. Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Adam Pasierbiewicz.

            Po krótkiej części oficjalnej przyszedł czas na kolejne punkty programu.

            Można było poznać tajniki garncarstwa odsłaniane przez pana Pawła Piechowskiego, spróbować koronczarstwa i haftu pod kierunkiem pań z KGW w Płonce Kościelnej. Chętni mogli samodzielnie ułożyć równiankę ze zboża, kwiatów i ziół, której symbolikę objaśniała pani Elżbieta Jabłońska, obejrzeć wystawę zabytkowych narzędzi tkackich w szkole oraz nowoczesne maszyny rolnicze wystawione przez współpracujących ze szkołą dystrybutorów i użytkowników sprzętu rolniczego (ADROL, BM DANEX i in.). Zainteresowaniem wśród młodszych gości cieszył się wóz strażacki OSP w Kobylinie Borzymach, którego członkowie zabezpieczali teren pikniku. Swoje stoisko miała także firma promująca urządzenia fotowoltaiczne.

Nie zabrakło stoiska Sekretariatu Regionalnego KSOW i Urzędu Marszałkowskiego, gdzie można się było zaopatrzyć m.in. w mapy rowerowe z trasami po regionie, poradniki dotyczące uprawy ziół, wytwarzania serów bądź potraw z ich użyciem.

Jak przystało na okres żniwny, nie obyło się bez pokazania tradycyjnego obrzędu „oborywania przepiórki” w wykonaniu zespołu „Borkowianki” z Borkowa. Okazało się, że żywa jest pamięć  takiej pracy na roli, gdyż niejeden z gości poszedł z pomocą, wymieniając się przy koszeniu kosą, podbieraniu zboża i wiązaniu snopków.

Zainteresowaniem cieszyły się stoiska z potrawami regionalnymi prezentowane przez KGW „Kobylińskie Maczki” z Kobylina Borzymów i „Boróweczki” ze Srebrnego Borku. Produkty regionalne można było także wykonać samemu, pod kierunkiem państwa Sienkiewiczów kisząc nie tylko kapustę, ale kalafiory, buraki lub marchew.

Na pikniku po raz pierwszy wykorzystana została wirówka do kręcenia miodu, znajdująca się na wyposażeniu szkolnej pracowni pszczelarskiej sfinansowanej z programu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego upowszechniania hodowli pszczół. Zainteresowani mogli nie tylko zobaczyć, jak się miód odwirowuje (czym zajęli się współpracujący ze szkołą pszczelarze), ale i spróbować słodkiego przysmaku z przyszkolnej pasieki, a także otrzymać słoiczek na pamiątkę. Swoich smakoszy znalazł również dżem ze szkolnej morwy.

Otwarty konkurs wiedzy pszczelarskiej wygrała nieoczekiwanie jego najmłodsza uczestniczka, Julia.

Szczególnym gościem pikniku był Krzysztof Dzierma, aktor, reżyser, kompozytor, znany szerokiej publiczności ze wspaniałej roli księdza w filmach z cyklu „U Pana Boga…”, który kilka tygodni wcześniej brał udział w kręceniu w Krzyżewie filmiku promującego dobre praktyki rolnicze. Tym razem wiele osób wykorzystało okazję do zdobycia autografu artysty, a chętni mogli obejrzeć rzeczony film wyświetlany w namiocie SDOO.

Jak to zwykle bywa, nie obyło się bez dodatkowej niespodzianki w postaci krótkiego pokazu tańca towarzyskiego w wykonaniu pary mistrzów i wicemistrzów kategorii dziecięcych, co wzbudziło podziw zgromadzonych widzów. Okazję do prezentacji stworzyła obecność grupy dzieci i młodzieży, od czterech lat przyjeżdżającej na taneczne turnusy i ćwiczącej na sali gimnastycznej szkoły.

 

Organizatorzy wyrażają ogromne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w pracę przy pikniku,  działając bezpośrednio w przygotowaniach i prowadzeniu imprezy, jak i wspierając duchowo, służąc radą i pomocą.