SZKOŁA, KTÓRA UNIKNĘŁA LIKWIDACJI

 

11 kwietnia delegacja naszej szkoły uczestniczyła na zaproszenie ZSR Centrum Kształcenia Praktycznego w konferencji „Precyzyjna przyszłość rolnictwa”. Spotkanie odbywało się w Centrum Rolnictwa Precyzyjnego przy Zespole Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich.

            Przybyłym gościom – dyrektorom szkół, nauczycielom, młodzieży szkolnej i przedstawicielom firm rolniczych – zaprezentowano historię japońskiej firmy Kubota oraz perspektywy rolnictwa przy obecnych możliwościach technicznych.

            W panelu dyskusyjnym udział wzięli: przedstawiciel nauki z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, przedsiębiorca – przedstawiciel firmy Kubota, rolnik – absolwent technikum rolniczego – szkoły w Kaczkach Średnich, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych Łowiczu  oraz nauczyciel praktycznej nauki zawodu. Tak zróżnicowane grono rozmówców pozwoliło na przyjrzenie się problemom kształcenia rolniczego i wdrażania nowości w rolnictwie w wielu różnych aspektach.

            Kolejnym punktem konferencji było zwiedzenie Centrum Rolnictwa Precyzyjnego Kubota. Oglądaliśmy wyposażenie pracowni i warsztatów praktycznej nauki zawodu. Przewodnicy nie tylko prezentowali sprzęt i cierpliwie odpowiadali na pytania, ale także zachęcali do samodzielnych działań na wystawionych maszynach i komputerach.

            Dyrektor szkoły w krótkim wystąpieniu przedstawił działania, jakie pomogły przekształcić zrujnowane budynki w nowoczesne warsztaty szkolne oraz zaprezentował plany na przyszłość. Nas zainteresowała dość trudna historia szkoły rolniczej, która, podobnie jak nasza, jeszcze kilka lat temu też borykała się z kłopotem w naborze uczniów i widziała już perspektywę zamknięcia. Obecnie jest to rozwijająca się prężnie placówka, która skupia młodzież kształcącą się na kierunkach rolniczych i okołorolniczych, pnie się w górę w rankingach i zdobywa coraz silniejszą pozycję edukacyjną. Próbowaliśmy oczywiście pytać dyrektora szkoły o receptę na sukces: widzi go jako efekt współpracy z samorządem, dobrej pracy grona pedagogicznego, zaangażowania młodzieży i konsekwentnej realizacji nakreślonego planu. Efekty tych działań mogliśmy zobaczyć na własne oczy. Zainteresowanych zapraszamy do galerii.