Szlakiem Monte Cassino – 1944-2014

 W dniach 15 – 19 września 2014 r. uczniowie naszej szkoły Adam Kierzkowski, Przemysław Moczydłowski i Sebastian Mazur wraz z nauczycielem historii p. Jackiem Tomkielem uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Włoch w ramach projektu oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku “Katyń. W 74 rocznicę Zbrodni”. W bieżącym roku w związku z napiętą sytuacją na Ukrainie zdecydowano, że wyjazd będzie realizowany do miejsc pamięci związanych ze szlakiem żołnierzy 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech w przypadającą 70 rocznicę bitwy pod Monte Cassino. Najważniejszym celem wyjazdu była wizyta na Polskich Cmentarzach Wojennych we Włoszech: Monte Cassino, Loreto i Bolonii. 
      Pierwszym punktem była Padwa, gdzie zwiedziliśmy Bazylikę Św. Antoniego Padewskiego. 17 września 2014 r. udaliśmy się na Monte Cassino. Po wizycie w klasztorze Św. Benedykta uczestniczyliśmy na polskim cmentarzu wojskowym we mszy świętej odprawianej przez ks. dr Adama Szota. Niezwykle wzruszającym momentem było wspólne odśpiewanie hymnu państwowego i pieśni “Czerwone maki na Monte Cassino”. Młodzież zapaliła znicze oddając hołd polskim żołnierzom, którzy zginęli podczas bitwy. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Watykanu – Placu i Bazyliki Św. Piotra, modlitwa przy grobie Ojca Świętego – Jana Pawła II. Później udaliśmy się na wieczorny spacer po Rzymie podziwiając m. in. Forum Romanum i Koloseum. Następnego dnia wyruszyliśmy do Loreto, gdzie mogliśmy zobaczyć Sanktuarium Świętego Domku i Polski Cmentarz Wojenny Żołnierzy 2 Korpusu Polskiego w Loreto poległych od czerwca do września 1944 r. w bitwach o Anconę, Linię Gotów i Loreto. Ostatnim punktem była wizyta na cmentarzu wojennym w Bolonii San Lazzaro di Savena, gdzie znajdują się groby ponad 1400 polskich żołnierzy. 
      Pobyt na ziemi włoskiej był najlepszą lekcją historii, uświadomił nam jak ważne są pojęcia patriotyzm, honor i duma narodowa Polaków. Słowa z cmentarza na Monte Cassino “Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie” bardzo mocno zapisały się w naszej pamięci.