W ANDRZEJKOWY WIECZÓR

Tradycje polskie to zbiór różnego rodzaju obrzędów i zwyczajów, mających swoje źródło w słowiańszczyźnie, które splotły się z wiarą chrześcijańską tak głęboko, że to święci zaczęli patronować różnym rytuałom: św. Walenty walentynkom, św. Jan puszczaniu wianków w noc świętojańską, a św. Andrzej andrzejkom, czyli wieczorowi wróżb. Nikt dzisiaj w wartość takich przepowiedni nie wierzy, ale to dobra okazja do świetnej zabawy.

Wykorzystaliśmy tę okazję 27 listopada, zapraszając do Krzyżewa uczniów ze szkoły w Kowalewszczyźnie. Po krótkim spacerze po terenie i poznaniu naszego miejsca nauki, rozpoczęła się wspólna zabawa – najpierw na rozgrzewkę na sali gimnastycznej, a później w klasie, w której można było sprawdzić dawne i dzisiejsze wróżby. Było więc lanie wosku, wróżby słowiańskie z ziarna zbóż, popularne serduszka, wróżby z kolorowych kartek, szczęśliwy los, młynek  i anielski głos. Było wspólne oglądanie filmu i… powrót do domu. Zabrakło czasu na dyskotekę, ale nic straconego, przed nami karnawał, więc zapraszamy, będzie okazja do kolejnego spotkania.

Do zobaczenia, koleżanki i koledzy.