„ZAWOŁANI PO IMIENIU”

       6 października delegacja ZSR w Krzyżewie uczestniczyła w uroczystości upamiętnienia Władysławy i Stanisława Krysiewiczów, którzy za pomoc okazaną Żydom zostali zamordowani przez niemieckich okupantów.

       Na uroczystość osłonięcia pamiątkowej tablicy przed Kościołem Wniebowzięcia NMP w Waniewie przybyli członkowie rodziny państwa Krysiewiczów, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentacje wojska i szkół, okoliczni mieszkańcy i wielu gości spoza Waniewa.

       To ważne wydarzenie zostało przygotowane przez Instytut Pileckiego, którego przedstawiciele gościli 2 października w naszej szkole, zapoznając nas z sytuacją Polaków i Żydów w czasie II wojny światowej, a także z historią rodziny Krysiewiczów. Dzięki temu mogliśmy lepiej zrozumieć potrzebę realizacji projektu „Zawołani po imieniu”, który upamiętnia lokalnych bohaterów, osoby narażające własne życie dla ratowania Żydów w czasie okupacji, o czym nie wiedzieli często nawet najbliżsi sąsiedzi.

       Udział w takich uroczystościach stał się dla nas dodatkową, „żywą” lekcją historii i wiedzy i społeczeństwie.